ISSA Eğitmen eğitimi

Bugünlerde neredeyse hiç kimse hobilerinden ya da en sevdikleri aktivitelerin keyfini sürmek için yeterli vakte sahip değildir. Ve eğer olurda biraz müsait zaman bulursak, bu fırsatı en üst düzey uçlarda kullanmayı arzu ederiz.

Tam olarak aynı durum yatçılık öğrenmekte de söz konusudur. Yat kiralama çok para ve zamanımıza da mal olur. Daha etkili reisler ya da faydalı mürettebatlar olmak için bile yelken öğrenmek istediğimizde biraz eğitim almalıyız. Kendi hatalarınızdan ders almak çok daha hızlı ve ucuzdur.

Doğal olarak, kitaplar satın alabilir ve onlardan mümkün olduğu kadar fazla bilgi edinmeye çalışabiliriz. Bu iyi bir yaklaşımdır ve yatçılık el kitaplarından öğrenebileceğimiz çok şey vardır (yön bulma, deniz kazalarını önleme, grafikler nasıl okunur, geçişler nasıl planlanır ve çok, çok daha fazlası gibi). Maalesef ya da – benim düşündüğüm üzere – neyse ki, yatçılık aşırı derecede pratikle oluşan doğaya sahip bir aktivitedir.

Yaklaşık 100 yıl öncesinde temel ulaşım yöntemlerinden bir tanesiydi. Bu zaman zarfında bu durum önemli ölçüde değişti. Günümüzde elimizin altında uçak, araba, tren ve diğer araçlara sahibiz ve yelken artık kesinlikle ana ulaşım yöntemlerinden değil.

Şu anda yatçılık daha çok bir yaşam tarzı gibidir. Doğanın parçası olma, deniz, rüzgâr, gökyüzünün (açık ya da bulutlu olması fark etmez) keyfini çıkarmak ile alakalıdır. Güzel anları arkadaşlar ya da aile üyeleriyle paylaşmak ile alakalıdır.

Bunu güvenli ve etkili bir yolla yapmak, size aktiviteyle tanıştırması için birine ihtiyaç duyarsınız. Herkes yelken tutkunu bir arkadaşa sahip değildir. Çevrenizde böyle bir birey olsa bile, bilgilerini bize aktarma yeteneğine sahip olmalıdır.

ISSA eğitmenleri yelken ve sürat tekneleri dünyasına etkili ve zaman kazandıran bir yolla giriş yapmanıza yardımcı olmak için buradalar.

ISSA okullarında çalışan eğitmenlerin mümkün olan en yüksek seviyede işlediğinden emin olmak için, ISSA ileri seviye yat sahibi erkek ve kadınlara (en azından açık deniz kaptanı seviyesinde yetenekleri olan) yönelik bir eğitmen eğitimi programı başlattı.

Safha Bir – İlk günlerde, adayların yetenekleri ve kapasiteleri tüm grup dâhilinde eşit seviyeye eriştirilir ve getirilir.

Safha İki – Hala pratiktedir ama yalnızca eğitime odaklanır. Adyalar birer birer, sunum yaparlar ve birbirlerini değerlendirirler. Bir haftalık böyle bir eğitim ve olumlu değerlendirmenin ardından 3. Safhaya başlamaya hazırdırlar.

Safha ÜçGeçici eğitmen olarak adlandırılabilecek kişilerden, eğitim yeteneklerini gerçek hayatta yerine getirmeleri istenir. Yetkili ISSA okullarından birindeki gerçek öğrenciler ile eğitim dersleri yapmaları beklenir. Birkaç hafta sonlandırıcı olarak çalışmanın ardından ISSA eğitmen eğitimlerini bitirirler:

Safha DörtSınav. Sınavlar yılda iki kere Bahar ve Sonbaharda yapılır. Bu prosedür, tüm eğitmenlerin hangi eğitim merkezi ve ISSA okulundan eğitim yetenekleri aldıklarına bakılmaksızın benzer standartları koruduğundan emin olmak içindir.

Bunun ardıdan yelkene olan tutkularını gidip ISSA bayrağı altında paylaşmakta özgürdürler.

Tomasz Lipski